Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler[ad_1]

Halk Neler Biliyor?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Tıbibi Onkoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Karabulut, kanser hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı. Toplumda yanlış bilinenlerin hastalığı daha da kötüye götürdüğünü belirtti. Tıbbi tedavinin yanında hastaların bilinçli olmasının önemine de değindi.

Stres ve üzüntü kanser yapar olgusunun yanlış olduğunu söyledi. Nasıl ki pozitif düşünce ile tedavi olmuyorsa, stres ile kanser olunmaz dedi.

Kanser hastası olanlarda bağışıklık sisteminin önemine değindi ve kötü hayat deneyiminin bağışıklığı kötü etkilediğini söyledi.

Halk arasında biyopsi kansere sebep olur anlayışının da yanlış olduğunu söyledi. Biyopsi kötü huylu hücreleri sıçratmaz ve dağıtmaz dedi. Biyopsinin cerrahi yontemle ya da iğne ile yapılmasının önemi olmadığını söyledi.
Saç boyası ya da parfüm gibi ürünlerin de kanser yapmayacağını söyledi. Ancak toksik maddelerden uzak kalınmasının da hücre ve DNA için olumlu olacağını söyledi. Ancak kozmetik ürünlerinin bire bir kanserle ilişkili olmasının yanlış olduğunu belirtti. Sigaranın ise kanser riskini arttırdığını söyledi.

Kanser tedavisi gören her hastanın hastaneden yattığı anlayışının yanlış olduğunu söyledi. Kemoterapi ve radyoterapinin hastaneye yatmadan sürdürebildiğini söyledi. Ayrıca kanser olan hastanın tedavi sonrasında iş yaşamına dönebileceğini söyledi.

[ad_2]

Source link