Monday , November 18 2019
Home / turkey / Hücre Faaliyetleri, İlk Defa 3 Boyutlu Görüntülendi

Hücre Faaliyetleri, İlk Defa 3 Boyutlu GörüntülendiYeni bir sıvı hücre tekniği sayesinde bilim insanları, hücre içindeki yaşamsal faaliyetleri elektron mikroskobu altında 3 boyutlu olarak gözlemlemeyi başardı. Bu araştırma, hücre içerisinde yaşamsal faaliyetlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda yeni çalışmaların da yolunu açacak.

Eğitim öğretim hayatımız boyunca mikroskop ile soğan zarına baktığımızda ya da kitaplardaki çizimleri incelediğimizde hücreleri hep iki boyutlu olarak gördük. Insanları bilim from bu konuda bizden çok from ileride değillerdi. In azından şimdiye kadar. Penn State, Virginia Tech ve Protochips'ten araştırmacılar, hücre içindeki yaşamsal faaliyetleri üç boyutlu olarak gözlemlemeyi başardı. Bunun için özel bir hücre sıvısı kullanıldı.

Biyomedikal mühendislik profesörü Deb Kelly, “Protochips ile iş birliği içerisinde geliştirdiğimiz bu teknoloji ile araştırmacılar, taşıyıcı / patojen etkileşimlerini analiz edebiliyor Bu çalışma, dünyanın ilk sıvı ortamda nano ölçekli CAT taramasıIfadelerini kullandı.

Elde edilen 3 boyutlu görüntüler, hastalık tedavilerinde büyük bir yol kat edilmesini sağlayacak:

bakteri 3 boyutlu

Nano Letters'ta yayınlanan makaleye göre Kelly ve ekibi, bakteriyofajlar ve bakteri taşıma etkileşimleri konusunda gelecekte antibiyotiklere bağışıklık kazanmış bakterileri yok edebilecek bir yöntem buldu. Elde ettikleri görüntüler, daha önce çok da anlaşılamayan bir bakteriyofajın yapısını ortaya koydu. Şimdiye kadar sıvı ve elektron mikroskobu kullanılan çalışmalarda elde edilen görüntüler, hep iki boyutlu olmuştu. Bu deney ile birlikte ilk kez boyutlu görüntü elde edildi.

İLGİLİ HABER

İnsan Vücudundaki Bakteriler, Antibiyotiklerden Kaçmak İçin Şekil Değiştiriyor

Araştırmanın başyazarı William Dearnaley, karbon bir katmanla kaplı bakır akım devresini silikon nitrit ile kapladıklarını söylerken iki katman arasında sıvı enjeksiyonu ve gözlem için bı boıkti. Yapılan tasarım, herhangi bir mikroskop tutucuya uyuyor yani herhangi bir materyal ile kullanılabilir. Araştırmacılar, bu yöntemin biyolojik bilimler alanında büyük ilgi görmesini bekliyor.


Source link