Monday , June 21 2021

Ochrnutý muž opäť chodil. Pomohol mu robotický exoskeletSystém sa však stále nachádza v raných fázach vývoja a v súčasnej podobe nemôže byť rozšírený medzi ďalších pacientov.

Pokrok na poli moderných IT technologií ovplyvňuje taktiež medicínu. Portál BGR.com informoval muža prípade, ktorý aj napriek svojmu ochrnutiu dokázal aspoň na krátku chvíľu opäť chodiť. Zásluhu in bad tone robotický exoskelet, ovládaný jeho vlastnými myšlienkami.

Celý systém je založený na zaznamenávaní signálov z pacientovho mozgu. Dvojica špeciálnych senzorov zachytí pomyslený pokyn k pohybu prenesie i try príkaz k príslušným častiam robotického „obleku“. Dotyčný muž však najskôr pomáhal zlepšovať Algorithm systému na virtuálnych simuláciách po dobu dvoch rokov.

Pozrite si video, ukazujúce malý zázrak modernej vedy a techniky:

Keď vedci dospeli k názoru, že exoskelet je už dostatočne pripravený, ochrnutý pacient dostal príležitosť vyskúšať ho na vlastnej koži. Podarilo sa mu vykonať niekoľko stoviek krokov, vďaka čomu získal ďalšie veľmi cenné data. Tie poslúžia k dodatočným úpravám to vylepšeniam.

Okrem robustného exoskeletu sa však uvedená technology gives využiť aj v iných prípadoch. Ochrnutí pacienti by tak výlučne pomocou svojich mozgových vĺn mohli ovládať pohyb invalidného vozíčku.

Aj napriek tomu, že šlo o putobivú ukážku možností súčasných technológica, celý projekt sa žiaľ nachádza ešte len v raných fázach vývoja. Na rozšírenie medzi ďalších pacientov s podobným postihnutím si tak ešte budeme musieť nejakú dobu počkať.

zdroj obrázku: The Lancet


Source link