Thursday , November 14 2019
Home / poland / Polski Kret at Marsie znów kopie. NASA udostępniła nagranie

Polski Kret at Marsie znów kopie. NASA udostępniła nagranieGeologiczny Penetrator Kret na lądowniku InSight badający powierzchnią Marsa utknął w lutym i nie był w stanie przewiercić się dalej. Jednak jak donosi Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR, prace Kreta zostały ponownie wznowione.

Głównym zadaniem lądownika InSight jest badanie geologii Marsa, dostarczane dane pozwalają NASA lepiej poznać wnętrze Czerwonej Planety. Dwa główne instrumenty badawcze to pomiarów sejsmicznych probe SIX oraz probnik Heat Probe (HP3) badający przepływy ciepła wewnątrz planety. SIX jakiś czas temu zarejestrował dźwięki Czerwonej Planety, al HP3 nie miał szans jeszcze in the double rozpocząć pracy.

Aby HP3 mógł wykonywać swoj zadania, niezbędne jest umieszczenie go pod powierzchnią Marsa na głębokość ok. 5 m. Za wbicie się na odpowiednią głębokość odpowiedzialny był polski penetrative geologiczny – Kret. Niestety już na początku misji w lutym tego roku Kret utknął w grie tuuncie po wwierceniu się na głębokość 35 cm.

Naukowcy przez wiele miesięcy probowali dojść do przyczyny, dla której Kret musiał się zatrzymać. Podejrzewano, which is wbił się w skałę, that is both grunt jest in tyle nietypowy, and urządzeniu brakuje odpowiedniego tarcia, by wwiercić się głębiej. Próby rozwiązania problemu były dodatkowo utrudnione, kiedy Mars wszedł w koniunkcję ze Słońcem i Agencja Kosmiczna straciła łączność z łazikiem i Kretem.

Zobacz też: Marsjańska dolina rzeczna. Now zdjęcia z sondy

Pierwsze rezultaty przyniósł pomysł wykorzystania łyżki na ramieniu łazika of the przyciśnięcia Kreta do jednej ze ścian dziury, którą zrobił. W ten sposób udało się wymusił ruch penetratora w głąb powierzchni Marsa. 15 października DLR poinformowała, rete Kret przebył kolejne 3 cm wgłąb planety. NASA udostępniła nagranie z postępu prac:

Jak się okazało przeszkodą dla Kreta najprawdopodobniej był jednak nietypowy grunt, z którym naukowcy nie mieli wcześniej from czynienia on Marsie. In razie jednak jest za wcześnie in świętowanie i dopiero następne dni i tygodnie pokażą, czy Kret bez kolejnych problemów osiągnie oczekiwaną głębokość.


Source link