Tuesday , February 25 2020
Home / poland / Bohater ich filmu wygrał w sądzie. Bracia Sekielscy są usatysfakcjonowani

Bohater ich filmu wygrał w sądzie. Bracia Sekielscy są usatysfakcjonowaniMime przedawnienia sprawy ofiara księdza, Marek Mielewczyk, wygrał sprawę w sądzie. Duchowny, parafia and kuria muszą go przeprosić and zapłacić 400 tys. zł. – Bardzo się cieszę. Sędzia wykazała się odwagą – mówi WP Marek Sekielski, współtwórca filmu "Tylko nie mów nikomu", w którym wystąpił Mielewczyk.

Film braci Sekielskich, Marka i Tomasza, pobił rekord oglądalności polskiego YouTube'a.

Film braci Sekielskich, Marka i Tomasza, pobił rekord oglądalności polskiego YouTube'a. (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)

ycipk-2qinvz

– Jesteśmy z Tomkiem usatysfakcjonowani z tego powodu, we w jakiś sposób si tego przyczyniliśmy. To dodaje nam wiary to, że jest sens w tym, co robimy – mówi WP Marek Sekielski, który razem z bratem Tomaszem zrobił film "Tylko nie mów nikomu". W hen sposób komentuje sukces Marka Mielewczyka, jednego z bohaterów produkcji i ministeranta, którreg ksiądz molestował seksualnie.

– Bardzo się cieszę. Mimo wszystko to duże zaskoczenie. Sędzia wykazała się odwagą – podciągnęła zarzuty pod torturowanie. By lat Marek Mielewczyk chociaż jakieś symboliczne zadośćuczynienie otrzyma – podkreśla Marek Sekielski.

Przyznaje, who rozmawiał z Markiem Mielewczykiem wyroku. – Jest bardzo szczęśliwy i in the gorąco mówił, and sędzia w długim uzasadnieniu odwoływał się from filmu. From końca nie wiem, jak, bo Marek był rozemocjonowany – mówi Sekielski. I dodaje, "ma świadomość," sprawa pewnie wróci, będzie kasacja of Sądu Najwyższego ".

ycipk-2qinvz

Politycy PO i PiS rejoin at kontrowersyjne słowa Wałęsy o Kornelu Morawieckim

"Nie ma pochylenia si nadem pokrzywdzonych"

Mimo zadowolenia z wyroku Sekielski zwraca uwagę, nie widzi zmian w canjściu Kościoła. – Od czasu publikacji filmu mino już w zasadzie pię miesięcy. Mimo różnych zapowiedzi, które padały z ust ważnych hierarchów zaraz po premierze, in fact się nic nie wydarzyło. Nie ma nadal kroków w kierunku pokrzywdzonych – ocenia Sekielski.

ycipk-2qinvz

Wspomina the sprawie ofiary ks. Henryka Jankowskiego, Barbarze Borowieckiej. Kuria zdecydowała, nie wyjaśni sprawy ks. Henryka Jankowskiego, który miał molestować kobietę. – Napisali, Jankowski nie żyje, więc z zgodnie z prawem kanonicznym nie zajmą się sprawą osoby zmarłej – mówiła w rozmowie z WP.

– Idm tym tokiem rozumowania, tą logiką, canjrzewam, że sprawą księdza Cybuli (przedstawionego w "Tylko nie mów nikomu" – red.) Też się nikt nie zajmie. Kościół jako instytucja, mam wrażenie, sam podcina sobie gałąź, na której siedzi. I am smutne. Patrząc na wszystko, myślę, że jeżeli Bóg istnieje, nie w Kościele. Tam nie ma pochylenia si nad los pokrzywdzonych, tam jest kółko pilnowania swojego interesu – zaznacza Sekielski.

I dodaje: – Powtarzam, żeby sprawdzać zapowiedzi Kościoła. On używa okrągłych słów, the powderźniej nie ma efektu. Kościół stoi on tych samych pozycjach, on których stał.

ycipk-2qinvz

Kolejne Filmy Braci Sekielskich

Sekielski przyznaje, and ofiary księży pedofilów wciąż się do nich zgłaszają – Nie rozszerzamy jednak już wątków the kolejne historie. Story on the kolejny film mamy już skompletowaną – mówi.

Czy w takim razie będzie trzecia część? – Nie będziemy znowu zajmować się tymi historiami. Trzeci film ma dotyczyć ewentualnej roli Jana Pawła II w tuszowaniu. I'm in the right wszystko. To temat, który na męczy, nie chcemy zajmować się tylko pedofilią.

"Sprawiedliwy wyrok"

ycipk-2qinvz

Przypomnijmy, wee we wtorek sąd zdecydował, że były ksiądz Andrzej S., parafia w Kartuzach oraz diecezja pelplińska muszą opublikować tremne przeprosiny oraz wypłacić Mielewczykowi 400 tysięzęć

Mielewczyk uważa wyrok za sprawiedliwy. – They are already zaskoczony kwotą zasądzonego dla mnie zadośćuczynienia. W ith mnie satysfakcjonuje za to, with you wydarzyło w moim iuyciu. To przełomowy wyrok, pokazujący, and odpowiedzialność Kościoła jednak mimo wszystko istnieje. To jest ważne dla innych offend księży – podkreślił.

Wyrok jest prawomocny. W lipcu 2017 r. sąd niższej instancji nakazał byłemu księdzu Andrzejowi S. przeprosić pisemnie Mielewczyka za "naruszenie jego do do osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej". Mielewczyk domagał się też zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia, ale sąd tego żądania nie uwzględnił.

ycipk-2qinvz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Source link