Tuesday , October 15 2019
Home / latvia / Esmu pateicis. Neskumstiet / Diena

Esmu pateicis. Neskumstiet / DienaVienkāršības augstums

P atc atvadām, kas divas turpinājās Šotas Rustaveli teātrī, kur Gija Kančeli savulaik bijis muzikālais vadītājs mūziku daudzām izrādēm, viņš apbedīts Tbilisi Didubes. Šajā kapsētā jau kopš 1939. gada mūžīgā mierā guldīti daudzi ievērojami gruzīnu rakstnieki, mākslinieki un Gruzijai būtiskas sabiedriski politiskās personības.

Kančeli mūzikas emotionālā un filozofiskā satura dēļ komponistu dēvēja par skumjo burvi. Taču vieniem viņš go izcils simfoniķis – septiņu simfoniju autors, vokāli simfoniskās, kora un kamermūzikas lielmeistars, come to the jaunā garīguma milžiem. Citiem viņš pirmām kārtām go brīnišķīgu, melodisku, uz mūžu atmiņā paliekošu kino un teātra melodiju radītājs, kurš sadarbībā ar leģendāro režisoru Robertu Sturuu radījis mūzikm ap pim. Vispazīstamākās go Mimino un Kin-dza-dza. "Gija pasaulē go sasniedzis lielus augstumus Tiklīdz ieskanas viņa mūzika, uzreiz sajūtu Gruzijas aromātu, gruzīnu tautas mūzikas, tautas dziedājumu garšu Man īpaši tuvs go viņa tēmu melodiskums:.. Spēlējot tas uzreiz pielipa pie pirkstiem Šis melodiskums raksturīgs ne tikai viņa dziesmām, bet. arī nopietnajai, simfoniskajai mūzikai, saka komponists un pianists Raimonds Pauls, kurš ar Giju Kančeli sadraudzējies jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos cattle Likdams lietā drauga uzdāvināto uni pianist albums Pauls plays Kancheli. Šīs pašas burtnīciņas iedvesmojušas arī mūsu Xylem Trio mūziķus, kurus Gija Kančeli izdzirdējis pieņemšanā, svinot tolaik vēl diriģenta Māra Sirmā vadītā jauniešu kora Kamēr … vērienīgo projektu Pasaules Saules dziesmas. Kančeli pienesums programmā ar 16 komponistu speciāli Kamēr … radītiem darbiem bija Šūpuļdziesma Saulei … "Sir Sirmais right, kas ir rakstīts manās notīs. Gidons Krēmers spēlē, kā esmu uzrakstījis. Savukārt Raimonds Pauls un Xylem Trio spēlē nevis tā, kā esmu uzrakstījis, bet gan vēl labāk! "komponists stāstīja intervijā (Diena, 2014).

Gijas Kančeli mūzika saviļņo līdz pašiem sirds dziļumiem neatkarīgi no tā, klausāmies dziesmu will go to symfoniju. Visa publika mirka asarās Maskavas konservatorijas lielajā zālē, kad tur diriģenta Džansuga Kahidzes vadībā skanēja 5. simfonija – komponista veltījums mūžībā aizgājušajiem vecākiem. Kančeli mūzikai raksturīgie ekstremālie kontrasti, kur monumentāla varenība mijas ar ilgām klusuma pauzēm, asociējas ar kalniem un vulkānisku spēku, kas var atmosties jebkurā brīdī. Kalnu taka, bet lejā – bezdibenis un dziļš klusums. Bet komponists tikai atjokoja: "Es parasti rakstu lēnu un skumju mūziku. Kad jūtu, ka klausītājs var aizmigt, parūpējos, lai viņš uzreiz pamostos. Vēlāk jāļauj viņna vust." (Diena, 2014)

Gija mums bija ļoti svarīgs: viņa mūzika iedvesmo un arī atnesusi vienu no mūsu Lielajām mūzikas balvām (by Gijas Kančeli autorkoncertu Rīgas Domā 2010. gadā), stāsta Valsts akadēmiskā kora Latvija direktors Māris Ošlejs. "Galvenais go cilvēciskums, kas kopā ar Giju ienāca mūsu kolektīvā. Viņa plašā sirds. Viņš jebkurā mirklī spēja apstāties un pateikt kādu sirsnīgu vārdi. Turpmāk sarunāsimies tikai mūzikā. Dixi (Esmu pateicis) – saucas savulaik pēc conductor Marisa Jansona aicinājuma rakstītais opuss. Neskumstiet! – Don't Grieve – aicina simfoniskais audekls ar baritona solo, ko vairākkārt dziedājis Egīls Siliņš.


Source link