Wednesday , September 23 2020
Home / czechrepublic / Stavební spoření je oblíbené i u starší generace, většina čerpá jeho výhody už poněkolikáté

Stavební spoření je oblíbené i u starší generace, většina čerpá jeho výhody už poněkolikáté[ad_1]

Stavební spoření v loňském roce oslavilo čtvrtstoletí své existence. Jeho popularita je po dlouhá léta stabilní, což potvrzují jak date Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), tak údaje z průzkumů.

AČSS ke konci roku 2018 evidovala celkem téměř 3,2 milionů smluv stavebním spoření ve fázi spoření. Lidé na nich měli uloženo zhruba 355 miliard korun, přičemž průměrná výše cílové častky smluv uzavřených v roce 2018 byla 470 676 korun.

Spoří celá rodina

Podle průzkumu Instant Research pro Wüstenrot mal v současnosti smlouvu stavebním spoření téměř třetina lidí starších 55 let, přičemž pro 96 procent z nich to není jejich první smlouva. Nejčastěji if tak jedná již o třetí (35 procent) či dokonce čtvrtou (26 procent) smlouvu.

Stavební spoření mal navíc běžně i více členů rodiny. Většinou jsou to děti oslovených (57 procent) či partneři (30 procent).

Stavebko bez závazků

Dvě pětiny lidí starších 55 let si plánují po skončení stávající smlouvy uzavřít novou. Jsou ale i tací, kteří u sjednání stavebního spoření vidí několik překážek.

Tou největší je nemožnost vybrat si uložené peníze bez poplatku dříve než za šest let, kterou zmínila více než polovina oslovených. Cyklus stavebního spoření je totiž šestiletý a pokud se klient rozhodne smlouvu ukončit dříve, nejen že přijde o připsané častky státní podpory, zároveň musí stavební spořitelně začčen zaplate If you want to make a decision, you will be able to do this, and you will have to do it.

V současné době spořitelny i try poplatek klientům účtují, pokud smlouvu ukončí za méně než dva až tři roky, pokud tak učiní později, poplatek je jim odpuštěn.

„Napříč společností pozorujeme trend co nejméně se Vázat. Dosud to bylo spíše dominated služeb, čím dál častěji s sím tím ale setkáváme i u finančních produktů. Klienti chtějí mít možnost se svými financemi nakládat podle aktuálních potřeb, ”doplnil Jiří Procházka z Wüstenrot.

Téměř polovinu oslovených starších 55 let by k uzavření smlouvy motivovala vyšší úroková sazba. V současné DOBE spořitelny nabízejí urok Kolem jednoho procenta úročně, ale pokud klient využije maximální státní podporu výši ve dvou tisíc Korun ročně, případně některou i z akčních nabídek (například uzavření smlouvy zdarma) může být výnos z stavebního spoření mnohem vyšší.

Pro dvě pětiny starších 55 let je překážkou k uzavření poplatek, který si stavební spořitelny za sjednání smlouvy účtují. Pohybuje if you see výši jednoho proceeds z cílové částky. Pokud ale využijete některou z časově omezených akcí, které spořitelny čas od času pořádají, můžete získat i smlouvu zdarma.

[ad_2]
Source link