Tuesday , October 15 2019
Home / czechrepublic / Arthritis, arthrosis či osteoporóza: The onemocnění kostí a kloubů často ani nevíme

Arthritis, arthrosis či osteoporóza: The onemocnění kostí a kloubů často ani nevímeOnemocněním kostí a kloubů trpí statisíce Čechů, mnozí or své diagnóze ani netuší. Rizika artrózy, revmatu, arthritidy nebo osteoporózy přitom faced pozdním zahájením léčby. Na důležitost provides for zvyšující se problémy napříč populací upozorňuje Světový týden kostí a kloubů.

Týden věnovaný osvětě týkající se kloubních potíží ustanovila OSN a světová zdravotnická organizace WHO v reakci na významný nárůst onemocnění v populaci. Začíná 12. října Světovým dnem boje proti artritidě a pokračuje Světovým dnem Páteře (16. října), Světovým dnem úrazů (17. října) to Světovým dnem proti osteoporóze (20.)

Rozvoji kloubních a kosterních nemocí nahrává dědičnost, ale také obezita, špatné stravování to sedavý způsob života. Mezi nejčastější onemocnění kloubů se v České republice řadí revma, arthritic arthrosis, kosterním nemocem vévodí osteoporóza. If všemi jmenovanými se pojí ještě další přidružené problémy.

Pět procent "nemocných" Čechů

„Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybových stereotypů – například chůze. Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve the zad the potíže to tak řetězí the těla celého, vznikají blokády Zeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno bad primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů in druhostranné Dolni končetině . Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti pasteře žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovým obtížím, snížení srdečníce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou být řešitelné pouhým odblokováním patteře žeber, “uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Podle výsledků studie z roku 2014 je artrózou celoživotně zasaženo 11,5 procy obyvatel mezi 25 až 64 lety a s revmatoidní artritidou žije necelých pět procent dospělých Čechů. Pokud se neléčí, from několika let nemoc vyustí v has been invalidated by neschopnost sebeobsluhy.

Jak to všechno začíná?

„Počátky artritidy projected bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a brava dele než hodinu. Kloubní zánět projected otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Mohou if přidat příznaky, jako je sole, slabost, poruchy spánku a deprese. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů. See you, kdy je onemocnění aktivní to probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu, “pop therapala.

Extremních čísel ve světové and české populaci pak dosahuje onemocnění osteoporózou, které napadá kosterní skelet člověka. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, řídnutí kostí postihuje až milion Čechů, ve věkové skupině nad 50 let trpí osteoporózou každá třetí žena a Pátý muž.

Lidé problémy neřeší

„Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i tři centimetry, bolesti patteře dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci. I když if osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později if I'm in the kostech projeví, “upozornila Iva Bílková.

V rámci prevides osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování if kouření a nadmíry stresu.

Prevention and kvalitní léčba

Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní. Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny. Jedná if vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým prince, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně.

Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety, tím i výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.


Source link