Here are the nominees for the Sportsman's Gala of the Year



[ad_1]

Other Sports

At the end of a year marked by brilliant results on the international scene, the Sportif, Hope, Team, Coach and Paralympic titles of the Year 2018 will be awarded on Saturday 22 December at the Gala du Sport in Brussels. .

Professional sports journalists and former winners can vote until December 5. The next day the names of the top three in each category will be announced. David Goffin (Sport), Nafi Thiam (Sportive), Lotte Kopecky (Hope), Team Davis Cup (Team), Roger Lespagnard (coach) and Peter Genyn (Paralympic) are awaiting their successors and the list of all revealed. in this Monday.


Sportsman of the year

(33) :

Bashir Abdi (athletics), Bart Aernouts (triathlon), Tiesj Benoot (cycling), Jonathan Borlée (athletics), Kevin Borlée (athletics), Niels Bruynseels (riding), Victor Campenaerts (cycling), Thibaut Courtois Thomas De Gendt (cycling), Sam Deroo (volleyball), Thomas Detry (golf), David Goffin (tennis), Eden Hazard, Yves Lampaert, Romelu Lukaku (soccer), Dries Mertens (soccer), Koen Naert (athletics), Thierry Neuville (motor racing), Toma Nikiforov (judo), Francesco Patera (boxing), Jean Salumu (basketball), Bart Swings Van Aert (cycling), Florent Van Aubel (hockey), Greg Van Avermaet (cycling), Arthur Van Doren (hockey), Frederik Van Lierde (triathlon), Marten Van Riel (triathlon), Jan Vertonghen Wellens (cycling), Axel Witsel (football).


Sportsman of the Year

(22) :

Kimberly Buys (swimming), Sanne Cant (cyclo-cross), Hanne Claes (athletics), Nicky Degrendele (cycling), Oshin Derieuw (boxing), Nina Derwael (gymnastics), Jolien D 'hoore, Kirsten Flipkens (tennis) Alix Gerniers (hockey), Nele Gilis (squash), Femke Hermans (boxing), Axelle Klinckaert (gymnastics), Emma Meesseman (basketball), Elise Mertens (tennis), Githa Michiels (mountain bike), Delfine Persoon ), Emma Plasschaert (sailing), Sandrine Tas (roller), Nafi Thiam (athletics), Charline Van Snick (judo), Alison Van Uytvanck (tennis), Tessa Wullaert (soccer).


Hope of the year

(19) :

Maité Beernaert (athletics), Shari Bossuyt (cycling), Matthias Casse (judo), Eliott Crestan (athletics), Arnaud Dely (duathlon), Landry Dimata, Remco Evenepoel, Eli Iserbyt, Bjorg Lambrecht (cycling), Martin Maes (mountain bike), Quentin Mahauden (karate), Billie Massey (basketball), Hanne Maudens (athletics), Artuur Peters (kayak), Lois Petit (judo), Jonathan Sacoor (athletics), Tristan Vandenbussche rowing), Brent Van Moer (cycling), Victor Wegnez (hockey).


Team of the Year

(15) :

Belgian clubs (athletics), Belgian Hurdles (athletics), Lize Broekx-Hermien Peters (kayak), Tim Brys-Niels Van Zandweghe (rowing), Kenny De Ketele-Robbe Ghys (cycling), Red Devils football), Nele Gilis-Tine Gilis (squash), Halle-Gooik (futsal), Jumping, Thomas Pieters-Thomas Detry (golf), Quick-Step (cycling), Red Dragons (volleyball), Red Lions (hockey ), Mars Snoeck-Bram Rötger (acrobatic academy).


Coach of the Year

(12) :

Jacques Borlée (athletics), Frans Claes (rowing), Philippe Clement (soccer), Dario Gjergja (basketball), Roberto Martinez (soccer), Philip Mestdagh (basketball), Wim Fissette, Marjorie Heuls-Yves Kieffer Vital Heynen (volleyball), Roger Lespagnard (athletics), Jelle Spruyt (skating, skates), Tom Steels (cycling).


Paralympic Games of the Year

(14) :

Kris Bosmans (cycling), Louis Clincke (cycling), Jean-François Deberg (cycling), Quentin Desclefs (athletics), Laurens Devos (table tennis), Peter Genyn (athletics), Men's National Goalball Team, Gitte Haenen ), Man-Kei To (badminton), Joyce Lefevre (athletics), Griet Hoet-Anneleen Monsieur (double cycling), Eléonor and Chloé Sana (alpine skiing), Diederick Schelfhout (cycling), Florian Van Acker .

U.K.

[ad_2]

Source link